2006 Series Standings

Home
2012 Series Details
2012 Final Standings
2012 Series Champions
2011 Final Standings
2011 Series Champions
2010 Final Standings
2010 Series Champions
2009 Final Standings
2009 Runner of Year
2008 Final Standings
2008 Runner of Year
2007 Final Standings
2007 Runners of Year
2006 Final Standings
2006 Runner of Year
2005 Final Standings
2005 Runner of Year
2004 Final Standings
Useful Links

 


"Eighty percent of success is showing up."

-- Woody Allen

NEWBecky Harman - 2006 Ultra Runner of the Year
The six race directors of the Western New York Ultra Series have unanimously recognized Becky Harman as the 2006 Western New York Ultra Runner of the Year.  Last year, when Harman was named 2005 Ultra Runner of the Year for her record setting wins at at the Highland Forest 1-2-3, the Mendon Trail Run 50K and in the non-scoring 50K at the Finger Lakes Fifties, we remarked that, "It is only a matter of time before she joins the ranks of the elite women who have won an ultra outright."  Well, Harman proved us right three times over with outright wins at the Green Lakes 100K, Canandaigua 50 Mile and Mendon 50K.  More...

Click here for photos from several series races.

Final Series Standings
Open Women -
Becky Harman of Willseyville totally dominated the series with three overall race wins and two additional category wins.  Katie Stettler (Ithaca) was a very solid 2nd place with 290 points including a category win in the Finger Lakes 50 Mile.  Theresa Palmieri (Buffalo) placed 3rd, less than 2 points ahead of Lorrie Tily (Locke) in 4th.  Theresa had a category win at the Canandaigua 50K; Lorrie had a category win in the Green Lakes 50K.  Diane Jozefski (Rochester) placed 5th in the series.

Open Men - With his category win in the Mendon 50K, U of R grad student Ryan O'Dell (Rochester) finally moved 2 points ahead of Todd Baum (Fayetteville) who had been inactive due to injuries since his third series finish at the Finger Lakes 50 Mile.  Ed Housel of Rochester got his third series finish at Mendon and moved up into 3rd place ahead of Binghanton's Ryan Hrebin.  David Groff (Erieville) also got his third scoring finish and moved into 5th ahead of Keith Gregoire (Williamsville) and new father Brian Hooker (Rochester).

Veteran Men - Canadian Jim Newin came from Quebec to race at Mendon and got his third series finish to take a solid 1st place in the series.  Newin ended the year with two wins and a second place in category.  Charlie Leonard (Freeville) got a solid 4th place finish at Mendon and took 2nd place for the series.  Chet Jozefski (Rochester) also had a strong Mendon finish to move ahead of Dave Smith (Williamsville) for 3rd place in the series.  Smith finished the year 4th and Corning's David Weiss was 5th for the series.

Series by the Numbers - 6 events; 9 races; 180 runners; 266 total finishes. Biggest races:  Finger Lakes 50K with 64 finishers, BPAC Six Hour with 45 runners over 26.2 miles; Smallest Races:  inaugural Green Lakes Endurance Runs 100K with 11 finishers, inaugural Canandaigua 50K with 12 finishers.  Fastest race winning pace:  7:05 per mile (Green Lakes Endurance Runs 50K); Slowest race winning pace:  11:08 per mile (Finger Lakes 50 Mile)

See 2005 Final Results for last years standings.  See the Useful Links page for links to Individual Race Results and other helpful information for planning your 2007 race series.

Open Men | Open Women | Veteran Men | Veteran Women |

Place Name Age Home Town Total
(best 3)
BPAC
4/30
HF30
5/21
FL50K
7/1
FL50M
7/1
GL50K
8/27
GL100K
8/27
Can50K
10/7
Can50M
10/7
Mendon
11/11
1 O’Dell, Ryan 21 Granville 292.45 89.35 91.05 96.64   86.66     95.81 100.00
2 Baum, Todd 48 Fayettville 290.25 93.31 100.00   96.94          
3 Housel, Edward 47 Rochester 281.29 94.59 94.44             92.26
4 Hrebin, Ryan 24 Binghamton 268.87       97.42   79.02   82.60 88.85
5 Groff, David 44 Erieville 235.95         69.47   84.69   81.79
6 Gregoire, Keith 39 Williamsville 228.49 81.90 72.14   73.98   72.61   71.75  
7 Hooker, Brian 26 Rochester 225.97 84.19 71.45 56.79   61.96       70.33
8 Hazen, Daniel 36 Ogdensburg 196.21     61.07     70.97   64.17  
9 Wahila, Andrew 22 Endicott 191.64 91.64           100.00    
10 Kochavi, Shiran 37 Princeton, NJ 183.40       96.24   87.15      
11 Cardus, Michael 29 Buffalo 182.57               91.71 90.86
12 Lewis, Michael 27 Endicott 178.68     52.35   61.75     64.58  
13 Grucza, David 44 Fabius 158.04   79.61 78.43            
14 Edington, Edward 34 Stanley 149.02   78.62 70.40            
15 Lampman, Jim 23 Cato 141.06           74.55   66.51  
16 Vokes, David 43 Amherst 125.72 67.01       58.71        
17 Andrish, Sean 36 Leesburg, VA 100.00     100.00            
17 Hirai, Ryutaro 47 Rye 100.00       100.00          
17 Jaffe, Joseph 42 Rochester 100.00               100.00  
17 Lee, Euihwa 46 Newton, PA 100.00           100.00      
17 Seigers, Mark 23 Holland Patent 100.00 100.00                
17 Sweeney, Bob 39 Rye Brook 100.00         100.00        
17 Sweeney, Jim 25 Albany 100.00         100.00        

Runners with 100 points minimum listed.  Click here to see all 83 Open Men with at least one series finish.
 

Open Women | Veteran Men | Veteran Women | Open Men |

Place Name Age Home Town Total
(best 3)
BPAC
4/30
HF30
5/21
FL50K
7/1
FL50M
7/1
GL50K
8/27
GL100K
8/27
Can50K
10/7
Can50M
10/7
Mendon
11/11
1 Harman, Rebecca 36 Willseyville 300.00 89.86 100.00 100.00     100.00   100.00 100.00
2 Stettler, Katie 41 Ithaca 290.03 89.86     100.00 96.67     93.35 92.78
3 Palmieri, Theresa 43 Buffalo 271.00 80.83 84.19     86.81   100.00   79.99
4 Tily, Lorrie 45 Locke 269.16 82.37   81.57   100.00     84.91 84.25
5 Jozefski, Diane 42 Rochester 250.89 87.44 80.10   78.13   76.85   83.34  
6 Brooks, Linda 45 Orchard Park 230.93 63.85 69.00     77.87   84.05    
7 Maio-Wade, Suzanne 48 Rochester 229.72 74.88       82.19     72.65  
8 Sorrell, Barbara 49 Delmar 209.74   73.30 62.57   73.87        
9 Reynolds, Christine 36 Newfield 159.93 82.37               77.56
10 Rapp, Kimberly 41 Macedon 157.36   80.07             77.29
11 Hedges, Kristen 24 Cheektowaga 136.99 69.70             67.29  
12 Bleakley, Laura 36 Rochester 100.00 100.00                
12 Shimada, Yayoi 33 Bronx 100.00*         100.00        
*Yayoi Shimada credited with maximum points in GLER 50K for her 50K split in 100K DNF.  Her split was faster than winning time in GLER 50K race.
Runners with 100 points minimum listed.  Click here to see all 39 Open Women with at least one series finish.
 

Veteran Men | Veteran Women | Open Men | Open Women |

Place Name Age Home Town Total
(best 3)
BPAC
4/30
HF30
5/21
FL50K
7/1
FL50M
7/1
GL50K
8/27
GL100K
8/27
Can50K
10/7
Can50M
10/7
Mendon
11/11
1 Newin, Jim 53 Mont Saint Hilaire, QC 295.89       100.00   100.00     95.89
2 Leonard, Charles 50 Freeville 275.85   100.00 80.05         82.71 93.14
3 Jozefski, Chester 53 Rochester 267.78 93.96 86.05   83.46 70.02       87.77
4 Smith, David 52 Williamsville 267.56 91.90 90.64           85.01  
5 Weiss, David 57 Corning 247.19 86.12   69.68   72.49   88.58    
6 Cronise, Richard 52 Victor 199.80 75.19   60.16   64.45        
7 Kruse, Richard 52 Newark, DE 189.21       89.21         100.00
8 Reynolds, Jozef 61 Newfield 166.25 83.55               82.70
9 Harrison, Mark 51 West Henrietta 158.56 83.55   75.01            
10 Sitter, Dick 66 Erie, PA 155.78 77.63             78.15  
11 Perry, Tom 61 Fairport 140.56 75.19       65.37        
12 Taylor, Greg 59 Delmar 108.01     54.57   53.44        
13 Aroneanu, Andrei 52 Ridgewood 100.00               100.00  
13 McDougall, Dennis 55 Union City, PA 100.00 100.00                
13 Vengrove, Marc 50 Allentown, PA 100.00             100.00    
13 Wright, Mike 57 Chittenango 100.00     100.00            
13 Sweeney, Steven 51 Albany 100.00         100.00        

Runners with 100 points minimum listed.  Click here to see all 50 Veteran Men with at least one series finish.

Veteran Women | Open Men | Open Women | Veteran Men |
 

Place Name Age Home Town Total
(best 3)
BPAC
4/30
HF30
5/21
FL50K
7/1
FL50M
7/1
GL50K
8/27
GL100K
8/27
Can50K
10/7
Can50M
10/7
Mendon
11/11
1 Timmerman, Teresa 51 State College, PA 100.00     100.00            
1 Cady, Tanya 53 Sagamore Hills, OH 100.00       100.00          
1 Troisi, Cathy 60 Seneca Falls 100.00         100.00        
1 Hahn, Patti   Rochester 100.00                 100.00
5 Vish, Mary 56 Ewing, NJ 91.61     91.61            
6 Clark, Laura 59 Saratoga Springs 88.41     88.41            
7 Maguire, Donna 55 Doylestown, PA 80.47     80.47            
8 Landry, Marion 61 Montreal, QC 75.14     75.14            
All Veteran Women are listed.

Fleet Feet Sports Rochester - Presenting sponsor of the Runner of the Year award since 2006
 


Hammer Nutrition - Sponsor since 2004

CherryPharm All Natural Juice - New Sponsor for 2008

 
     

Home | 2012 Series Details | 2012 Final Standings | 2012 Series Champions | 2011 Final Standings | 2011 Series Champions | 2010 Final Standings | 2010 Series Champions | 2009 Final Standings | 2009 Runner of Year | 2008 Final Standings | 2008 Runner of Year | 2007 Final Standings | 2007 Runners of Year | 2006 Final Standings | 2006 Runner of Year | 2005 Final Standings | 2005 Runner of Year | 2004 Final Standings | Useful Links

This site was last updated 01/29/13