2010 Series Standings

Home
2012 Series Details
2012 Final Standings
2012 Series Champions
2011 Final Standings
2011 Series Champions
2010 Final Standings
2010 Series Champions
2009 Final Standings
2009 Runner of Year
2008 Final Standings
2008 Runner of Year
2007 Final Standings
2007 Runners of Year
2006 Final Standings
2006 Runner of Year
2005 Final Standings
2005 Runner of Year
2004 Final Standings
Useful Links

 


"Eighty percent of success is showing up."

-- Woody Allen

Hint:  To be eligible for an award, finish 2 races in the series.  To do well, finish 3 races.

Series Standings |  Race Summaries

Series Champions
Remarkably this year both Series Champions come from our oldest age category.  And despite 40% increase in the number of men under 40 years of age running ultras, the man with the second most points was also over 50 years of age.

  Name Age Home Town Total
(best 3)
BPAC
25-Apr
HF30
29-May
FL50K
3-Jul
FL50M
3-Jul
GL50K
29-Aug
GL100K
29-Aug
Can50K
9-Oct
Can50M
9-Oct
Mendon
6-Nov
1 Chenery, Paul 53 Toronto, ON 285.38 97.70         96.69   90.99  
1 Kleinrock, Nancy 50 Trumansburg, NY 295.26   100.00 99.82   95.44        

In years past  Nancy Kleinrock has won or placed highly in one or two series races but, until this year, has not run the three races it takes to contend for a Category Win, much less take the Series Championship.  This year, with a win at Highland Forest and top placing finishes in the very competitive 50 kilometer races at the Finger Lakes Fifties and Green Lakes Endurance Runs, she has a 7 point lead over Natalie Kremer.

Canadian Paul Chenery moved to the head of the field with his 90.99 point finish in the 50 mile at the Can Lake 50 Ultras.  Ed Housel (age 51) closed to within four points with his third place at the Mendon 50K.

Our two champions will receive commemorative jackets from Fleet Feet Sports of Rochester.

Series Standings by Category
Notes:  All men are scored based on the performance of the overall male winner; all women are scored based on the performance of the overall female winner. The male and female winners will be awarded the maximum score of 100 points, 104 points for the 50 Mile races and 106 points for the GLER 100K. Other finishers in each category are awarded points proportional their performance.  There will be no duplication of awards, i.e., the runner with the next most points to the Series Champion will be awarded First Place in the age group category.

Open Men | Open Women | Masters Men | Masters Women | Veteran Men | Veteran Women

Place Name Age Home Town Total
(best 3)
BPAC
25-Apr
HF30
29-May
FL50K
3-Jul
FL50M
3-Jul
GL50K
29-Aug
GL100K
29-Aug
Can50K
9-Oct
Can50M
9-Oct
Mendon
6-Nov
1 Cisne, Joel 28 Ithaca, NY 256.53   93.81 80.48   79.16       82.24
2 Jacobs, Scot 35 Freeville,  NY 253.25     87.92   82.68       82.66
3 Ogasawara, Seigo 34 Ithaca,  NY 240.44     88.48   58.98   92.97    
4 Clardy, Benjamin 39 Dewitt, NY 209.70 82.69   66.50   55.84       60.51
5 Rusiecki, Brian 31 Westfield,  MA 204.00       104.00 100.00        
6 Finger, Joshua 37 Spring City,  PA 203.92       97.92   106.00      
7 Oskvig, Daven 33 Amherst, NY 192.38               92.38 100.00
8 Weiler, Justin 31 Whitesboro, NY 190.71         93.54     97.17  
9 Boudreau, David 38 Brookline,  NH 179.03     95.31     83.72      
10 O'Dell, Ryan 25 Liverpool,  NY 174.30       76.51   97.78      
Top 10 Open Men are shown.  Click here to see complete standings including all 131 Open Men.  Top 3 will receive rewards.

Open Men | Open Women | Masters Men | Masters Women | Veteran Men | Veteran Women 

Place Name Age Home Town Total
(best 3)
BPAC
25-Apr
HF30
29-May
FL50K
3-Jul
FL50M
3-Jul
GL50K
29-Aug
GL100K
29-Aug
Can50K
9-Oct
Can50M
9-Oct
Mendon
6-Nov
1 Kremer, Natalie 29 Rochester,  NY 288.02       103.03 95.78     89.21  
2 Viggiano, Shelley 30 Rochester, NY 237.07 84.12   68.50       84.44    
3 Stevens, Christine 32 Newark, NY 203.78 63.28       61.78     78.72  
4 Carlson, Zsuzsanna 37 Jersey City,  NJ 201.70       98.31   103.40      
5 Lane, Amy 31 Westfield,  MA 200.00     100.00   100.00        
6 Davis, Frances 32 Danbury,  CT 187.94       104.00 83.94        
7 Achtyl, Jamie 31 Lockport, NY 173.07 79.10           93.97    

Open Women with two or more finishes are shown.  Click here to see complete standings including all 66 Open Women.  Top 3 will receive rewards.

Open Men | Open Women | Masters Men | Masters Women | Veteran Men | Veteran Women
 

Place Name Age Home Town Total
(best 3)
BPAC
25-Apr
HF30
29-May
FL50K
3-Jul
FL50M
3-Jul
GL50K
29-Aug
GL100K
29-Aug
Can50K
9-Oct
Can50M
9-Oct
Mendon
6-Nov
1 Chaffin, Matthew 42 Manlius, NY 277.98 100.00     81.04   96.94      
2 Van Loon, Gerrit 49 Ithaca, NY 259.78 94.71 83.77 67.23     74.86   81.30 79.42
3 Nesterick, Tom 45 Watertown, NY 258.43 92.31 88.57 77.55            
4 Patterson, Steven 44 Cattaraugus, NY 256.10 95.21             79.04 81.85
5 Dawley, Kenneth 44 South Wales, NY 252.00 90.27   84.69   77.04        
6 Andreas, Donny 43 Seneca Falls, NY 225.02   78.13 76.39         70.50  
7 Washburn, Christopher 49 Newark, NY 209.04         62.83     72.12 74.10
8 Robs, Egils 40 Penfield, NY 181.60               89.03 92.57
9 Desmann, Andy 45 Pittsford,  NY 160.79     81.13           79.66
10 Buzansky, John 48 Jamison,  PA 141.69     69.04         72.65  
Top 10 Masters Men are shown.  Click here to see complete standings including all 85 Masters Men.  Top 3 will receive rewards.

Open Men | Open Women | Masters Men | Masters Women | Veteran Men | Veteran Women

Place Name Age Home Town Total
(best 3)
BPAC
25-Apr
HF30
29-May
FL50K
3-Jul
FL50M
3-Jul
GL50K
29-Aug
GL100K
29-Aug
Can50K
9-Oct
Can50M
9-Oct
Mendon
6-Nov
1 Cutting, Shannon 46 Hamilton, NY 194.10   96.84       97.26      
2 Reynolds, Christine 40 Newfield, NY 162.69 79.10         83.59      
3 Ornosky, Donna 48 Birdsboro,  PA 156.45       82.75 73.70        
4 Tily, Lorrie 49 Locke,  NY 152.39     74.18   78.21        

Masters Women with two or more finishes are shown.  Click here to see complete standings including all 38 Masters Women.  Top 3 will receive rewards.

Open Men | Open Women | Masters Men | Masters Women | Veteran Men | Veteran Women

Place Name Age Home Town Total
(best 3)
BPAC
25-Apr
HF30
29-May
FL50K
3-Jul
FL50M
3-Jul
GL50K
29-Aug
GL100K
29-Aug
Can50K
9-Oct
Can50M
9-Oct
Mendon
6-Nov
1 Housel, Ed 51 Rochester, NY 281.47   100.00     89.52       91.94
2 Duett, Mack 54 Manlius, NY 254.92 97.26 80.37     77.29        
3 Miner, James 61 Dryden, NY 238.83 82.22   79.93   36.44   76.68    
4 McGovern, William 51 Marathon, NY 180.73           88.94   91.79  
5 Lauzon, Brian 50 Peterborough, ON 154.69         70.84       83.85
6 Niethe, Roger 52 Lockport, NY 146.09 76.92   69.17            
7 Weiss, Dave 61 Corning, NY 130.32         56.30   74.02    
8 Stanford, John 50 Rochester, NY 129.33         62.95       66.38
9 Pilla, Jack 52 Charlotte,  VT 102.11       102.11          
10 Taylor, Greg 63 Delmar,  NY 100.94     54.03   46.91        

Top 10 Veteran Men are shown.  Click here to see complete standings including all 68 Veteran Men.  Top 3 will receive rewards.

Open Men | Open Women | Masters Men | Masters Women | Veteran Men | Veteran Women

Place Name Age Home Town Total
(best 3)
BPAC
25-Apr
HF30
29-May
FL50K
3-Jul
FL50M
3-Jul
GL50K
29-Aug
GL100K
29-Aug
Can50K
9-Oct
Can50M
9-Oct
Mendon
6-Nov
1 Wood, Deborah 50 Syracuse, NY 123.55         54.79   68.76    
2 Wilson, Patty 50 Downingtown, PA 111.54     55.03   56.51        

Veteran Women with two or more finishes are shown.  Click here to see complete standings including all 16 Veteran Women.  Top 2 will receive rewards.

Standings  | Race Summaries

bulletBPAC 6 Hour Distance Classic - Matt Chaffin (42.25 miles) / Jill Perry (41.09  miles)
It rained for almost the entire six hours, making for a wet celebration of the 30th anniversary of ultrarunning in Buffalo.  Matt Chaffin was the first overall finisher and the Masters Men category winner.  Canadian Paul Chenery finished second overall and first in the Veteran Men category with 41.28 miles.  Jill Perry finished third overall and first in the Open Women category.  Robert McMahon was the Open Men category winner with 39.00 miles.  Christine Reynolds won the Masters Women category with 32.50 miles.  Amy Bryan was the Veteran Women category winner with 32.38 miles.  Despite the difficult conditions, 44 runners finished 8 laps (26.00 miles) or more.  Click here for Overall Results.  Click here for Individual Splits.  Click here for Tom Perry's 300+ photos of the event.
bulletHighland Forest 1 2 3 - Ed Housel (4:32:21) / Nancy Kleinrock (4:52:07)
Veteran runners ruled the 12th running of the Highland Forest 1 2 3.  It was a rather warm day and, with the warm spring and end of May race date, the grass was overgrown.  But that didn't slow down Ed Housel (age 51) and Nancy Kleinrock (age 50).  Housel prevailed by 18 minutes over Joel Cisne who took the Open Men category in 4:50:19.  Kleinrock was the 3rd overall finisher in a new Veteran Women record time.  Shannon Cutting ran a fine race, just missing getting under 5 hours with her 4th overall and Masters Woman win in 5:01:38.  Tom Nesterick was the top Masters Man, finishing 5th overall in 5:07:29.  Click here for full results.  Click here for Tom Perry's 200+ photos from the race.  Click here for updated Series Standings.
bulletFinger Lakes Fifties (50k and 50 mile):  Record fields inaugurated the changed course.  Cows were seen.
50k - Christopher Bynum (4:56:28) / Amy Lane (5:01:50).  The overall race win was extremely close for both men and women.  Christopher Bynum (age 30) finished only 14 seconds ahead of Matthew Reynolds (age 39).  Matt Wilson (age 48) finished 3rd overall and 1st Masters Men in 5:00:37, just over 4 minutes back of the race winner.  Amy Lane (age 30) finished 4th overall and first woman only 33 seconds in front of Nancy Kleinrock (age 50) who was the 5th overall finisher and a runaway winner of the Veteran Women category.  A record 118 runners finished the 50k.
50 mile - Brian Rusiecki (6:46:30) / Frances Davis (9:16:22).  Brian Rusiecki (age 31) won in a strong sub-7 hour effort.  Jack Pilla was also under 7 hours with a remarkable 6:54:21 finish at age 52.  Joshua Finger (age 37) also got close to 7 hours with a strong 7:12:49 finish.  Frances Davis (age 31) was the top woman.  Natalie Kremer (age 28) finished less than 6 minutes later in 9:21:49.  Notably two women age 50 and one woman age 62 finished the 50 mile this year.
Click here for full results of both races.  Click here for updated Series Standings.
bullet Green Lake Endurance Runs (50K & 100K):  It was cool for the early laps enabling many new 50K age group records and a very high finish rate.  The afternoon was unseasonably warm, still 23 runners finished the 100K and two records were set.
50K - Brian Rusiecki (3:35:30) / Amy Lane (4:20:30).  Brian Rusierki and Amy Lane (both age 31, both from Westfield, MA) were the Open (18-39) division winners.  Jeff Nelson (age 45) finished third overall in 3:45:59 and set a new race record for Masters Men (40-49).  Shannon McHale (age 40) finished third woman in 4:20:57, breaking the Masters Women record.  Ed Housel (age 51) broke his own Grandmaster (50-59) record finishing sixth overall in 4:00:43.  Yet another record was set by Nancy Kleinrock (age 50), finishing fifth among the women and taking over an hour off the prior Grandmaster (50-59) record.  Pat Riccardi (age 60) finished in 5:26:34, winning the 60+ Senior Grandmaster division in the second fastest age 60+ time on the course.  Click here for results for all 103 50k finishers.
100K - Joshua Finger (9:02:12) / Elizabeth Mainiero (10:38:18).  Joshua Finger (age 37) won the Open Men (18-39) division with a fine time despite the hot day.  Elizabeth Mainiero (age 49) was the overall woman winner and broke the prior Open Women's record by 39 minutes.  Randy Miller (age 51) broke his own record in winning the Grandmaster Men (50-59) division in 9:52:15, closely followed by Canadian Paul Chenery (age 53) in 9:57:50.  Matt Chaffin was the first Masters Man in 9:56:15.  Click here for results for all 23 100k finishers.
bulletCan Lake 50 Ultras (50 mile & 50K).  The extraordinary success of first time ultrarunners in both races was the story of the 2010 Can Lake 50 Ultras.  All 22 runners who made the easier 50k their first ultra finished and an amazing 33 of 34 who picked the much harder full loop around the lake for their first ultra finished.
50 Mile - John Ehntholt (6:34:25!) / Viktoria Szilagyi (8:07:37).
 Ehntholt (Glens Falls) became the second man to run 50 miles around Canandaigua Lake in under 7 hours with his superb new event record.  Szilagyi, up from Miami, Florida, unfazed by our big hills and low humidy, managed to just hold off Sarah Eighmey (Geneva) who finished only 39 seconds behind her.  A record 76 runners finished 50 miles within the 12 hour time limit.  Click for 50 Mile Results.
50K - Yusuke Tateno (4:00:14) / Greta Schardein Ledgerwood (4:56:19).  
Tateno (Ithaca) and Ledgerwood (Penn Yan) took the first 50K run over the new course (runners were bused at start 4 miles north of Naples and ran the final 31 miles of the loop around the lake).  A record 34 runners completed the race.  Click for 50K Results
bullet Mendon Trail Runs 50K - Daven Oskvig (4:22:09) / Kimberly Harrison (5:06:33)
Click here for results and click here for race photos.
     

Fleet Feet Sports Rochester - Presenting sponsor of the Runner of the Year award since 2006
 

Hammer Nutrition - Sponsor since 2004

 

Home | 2012 Series Details | 2012 Final Standings | 2012 Series Champions | 2011 Final Standings | 2011 Series Champions | 2010 Final Standings | 2010 Series Champions | 2009 Final Standings | 2009 Runner of Year | 2008 Final Standings | 2008 Runner of Year | 2007 Final Standings | 2007 Runners of Year | 2006 Final Standings | 2006 Runner of Year | 2005 Final Standings | 2005 Runner of Year | 2004 Final Standings | Useful Links

This site was last updated 01/29/13