2011 Series Standings

Home
2012 Series Details
2012 Final Standings
2012 Series Champions
2011 Final Standings
2011 Series Champions
2010 Final Standings
2010 Series Champions
2009 Final Standings
2009 Runner of Year
2008 Final Standings
2008 Runner of Year
2007 Final Standings
2007 Runners of Year
2006 Final Standings
2006 Runner of Year
2005 Final Standings
2005 Runner of Year
2004 Final Standings
Useful Links

 


"Eighty percent of success is showing up."

-- Woody Allen

Hint:  To be eligible for an award, finish 2 races in the series.  To do well, finish 3 races.

Series Standings |  Race Summaries

Series Champions
The top scoring male and female in the series are named Series Champions. 

  Name Age Home Town Total
(best 3)
BPAC
17-Apr
HF30
28-May
FL50K
2-Jul
FL50M
2-Jul
GL50K
28-Aug
GL100K
28-Aug
Can50K
8-Oct
Can50M
8-Oct
Mendon
5-Nov
1 Oskvig ,  Daven  34 Amherst, NY  304.08           102.37   101.70 100.00
1 Brundige, Elizabeth 35 Ithaca, NY 301.33   100.00   101.33   90.83     100.00

After five of six events, Ed Housel had a nice lead over the other men who have already scored in three races.  Davin Oskvig had moved himself into contention with a strong second place in the Can Lake 50 Mile.  A finish worth 80 points or more by Daven Oskvig at Mendon would move him ahead of Housel's total.  Oskvig led from the gun, got his second consecutive Mendon win and brought his 2011 best 3 races point total over 300 and 20 points clear of Housel.

Elizabeth Brundige had the smallest of leads over Heather Danielson after five events.  Brundige just has to beat her 90.83 total from the GLER 100k to extend her lead but she beat that soundly by taking the win at Mendon, moving 9 points clear of Danielson and also getting over 300 points.

Final Series Standings by Category
Notes:  All men are scored based on the performance of the overall male winner; all women are scored based on the performance of the overall female winner. The male and female winners will be awarded the maximum score of 100 points, 104 points for the 50 Mile races and 106 points for the GLER 100K. Other finishers in each category are awarded points proportional their performance.  There is no duplication of awards, i.e., the runner with the next most points to the Series Champion will be awarded First Place in the age group category.

Open Men | Open Women | Masters Men | Masters Women | Veteran Men | Veteran Women

  Name Age Home Town Total
(best 3)
BPAC
17-Apr
HF30
28-May
FL50K
2-Jul
FL50M
2-Jul
GL50K
28-Aug
GL100K
28-Aug
Can50K
8-Oct
Can50M
8-Oct
Mendon
5-Nov
1 West, Cory 35 Horseheads, NY 268.88   100.00   84.14         84.74
2 Cinotti, Mark 34 Akron, NY 265.69 80.15 89.81     92.77     83.11  
3 Mackenzie, John 31 Tappan, NY 232.15 80.35     77.75 74.04        
4 Mattessich, Kevin 31 Baldwinsville, NY 198.15   77.32   59.61         61.22
5 Nesbitt, Philip 25 Churchville, NY 191.98               93.85 98.13
6 Farrands, David 38 Rochester, NY 183.44 63.65       62.15       57.63
7 Boser, John 20 Williamsville, NY 151.40 76.12             75.28  
8 Lampman, James 28 Cato, NY 128.38     65.74         62.64  
9 Viggiano, James 33 Rochester, NY 121.71 65.74   55.97            
10 Bos, Joseph 36 Niagara Falls, NY 109.66 61.18   48.49            
11 Sweeney ,  Jim  30 Albany, NY  106.00           106.00      
12 Powers, Jeff 28 Wilmington, DE 104.00       104.00          
13 Denning, Chad 36 New London, NH 101.69       101.69          
14 Cooper, Aidan 20 Sussex, NJ 100.00             100.00    
15 Wallace, Paul 22 Denver, PA 100.00     100.00            
Top Open Men with 100 points or more are shown.  Click here to see complete standings including all 122 Open Men.
Light Green Fill = Eligible for awards, i.e., have 2 or more finishes.

Open Men | Open Women | Masters Men | Masters Women | Veteran Men | Veteran Women 

  Name Age Home Town Total
(best 3)
BPAC
17-Apr
HF30
28-May
FL50K
2-Jul
FL50M
2-Jul
GL50K
28-Aug
GL100K
28-Aug
Can50K
8-Oct
Can50M
8-Oct
Mendon
5-Nov
1 Danielson, Heather 36 Rochester, NY 292.00   93.52   98.48 100.00        
2 Ledgerwood ,  Greta  38 Penn Yan, NY  183.82         89.25     94.57  
3 Mustico, Sandy 39 Sterling, NY 175.20     85.66   89.53        
4 Viggiano, Shelley 31 Rochester, NY 163.76 90.00     73.76          
5 Gosnell ,  Ashley  28 Boston, MA  155.44         81.89     73.55  
6 Petrella, Erin 34 Brooklyn, NY 136.27     63.90   72.37        
7 Harvey, Mary 30 Brooklyn, NY 135.49     67.91   67.58        
8 Wilcox ,  Serena  32 Cambridge, VT  106.00           106.00      
9 Makovskaya, Elena 31 Hackensack, NJ 104.00       104.00          
10 Roxburgh, Jennifer 30-39 Pickering, ON 100.00 100.00                

Top Open Women with 100 points or more are shown. Click here to see complete standings including all 67 Open Women.
Light Green Fill = Eligible for awards, i.e., have 2 or more finishes.

Open Men | Open Women | Masters Men | Masters Women | Veteran Men | Veteran Women
 

  Name Age Home Town Total
(best 3)
BPAC
17-Apr
HF30
28-May
FL50K
2-Jul
FL50M
2-Jul
GL50K
28-Aug
GL100K
28-Aug
Can50K
8-Oct
Can50M
8-Oct
Mendon
5-Nov
1 Ehntholt, John 44 Glens Falls, NY 190.58 100.00     90.58          
2 Butler, Thomas 46 Rochester, NY 188.71 58.44   54.98   63.81     61.49 63.41
3 Griffith ,  Jason  40 Thousand Oaks, CA  169.42     79.24   90.18        
4 Nesterick, Tom 46 Watertown, NY 163.99   90.01           73.98  
5 Desmann, Andy 46 Pittsford, NY 154.79     73.96           80.83
6 Washburn, Christopher 49 Newark, NY 153.33               77.01 76.32
7 Packard, Joseph 48 Victor, NY 146.24 75.39             70.85  
8 Krug, Robert 42 Buffalo, NY 140.64 71.09       69.55        
9 Kemp, John 40 Bath, NY 127.85     58.22   69.62        
10 Noel, Jason 40 Oswego, NY 121.89       60.67         61.22
11 Fisler, Tim 41 Greencastle, PA 104.00               104.00  
Top Masters Men with 100 or more points are shown.  Click here to see complete standings including all 86 Masters Men.
Light Green Fill = Eligible for awards, i.e., have 2 or more finishes.

Open Men | Open Women | Masters Men | Masters Women | Veteran Men | Veteran Women

  Name Age Home Town Total
(best 3)
BPAC
17-Apr
HF30
28-May
FL50K
2-Jul
FL50M
2-Jul
GL50K
28-Aug
GL100K
28-Aug
Can50K
8-Oct
Can50M
8-Oct
Mendon
5-Nov
1 Torres ,  Christine  43 London, ON  196.91           92.91   104.00  
2 Neveldine ,  Carrie  40 Fayetteville, NY  181.90         95.64       86.27
3 Cherniak, Daniele 49 Cohoes, NY 100.00             100.00    
4 Wheeler, Sheryl 48 Rhinebeck, NY 100.00     100.00            
5 Smirnoff ,  Kellie  40 Jacksonville, FL  95.43         95.43        
6 Malloy ,  Emily  40 New York, NY  94.12         94.12        
7 Haynes ,  Corrine  43 Lafayette, NY  92.56         92.56        

Top Masters Women with 90 points or more are shown.  Click here to see complete standings including all 36 Masters Women.

Open Men | Open Women | Masters Men | Masters Women | Veteran Men | Veteran Women

  Name Age Home Town Total
(best 3)
BPAC
17-Apr
HF30
28-May
FL50K
2-Jul
FL50M
2-Jul
GL50K
28-Aug
GL100K
28-Aug
Can50K
8-Oct
Can50M
8-Oct
Mendon
5-Nov
1 Housel, Ed 52 Rochester, NY 283.64 92.59 92.29     98.77       91.56
2 Van Loon, Gerrit 50 Ithaca, NY 245.13 83.58 88.17   71.05         73.38
3 Hardy, Tim 50 Marietta, NY 232.38   82.37   74.55         75.46
4 McGovern ,  William  52 Marathon, NY  174.35         85.50     88.85  
5 Miner, James 63 Dryden, NY 145.60     67.09       78.51    
6 Weiss ,  Dave  62 Corning, PA  131.13         58.65   72.48    
7 Nagowski ,  Ted  50 Peterborough, ON  100.00         100.00        
8 Baum, Todd 53 Fayetteville, NY 99.42               99.42  
9 Duett ,  Mack  55 Fayetteville, NY  91.18         91.18        
10 Heuer, Tom 54 Des Moines, IA 90.59             90.59    

Top Veteran Men with 90 points or more are shown.  Click here to see complete standings including all 70 Veteran Men.
Light Green Fill = Eligible for awards, i.e., have 2 or more finishes.

Open Men | Open Women | Masters Men | Masters Women | Veteran Men | Veteran Women

  Name Age Home Town Total
(best 3)
BPAC
17-Apr
HF30
28-May
FL50K
2-Jul
FL50M
2-Jul
GL50K
28-Aug
GL100K
28-Aug
Can50K
8-Oct
Can50M
8-Oct
Mendon
5-Nov
1 Fennie, Karen 51 Binghamton, NY 150.01       78.78         71.22
2 Pesco Koplowitz ,  Luana  56 Plainville, NY  137.29         72.83       64.46
3 Mainiero, Elizabeth 50 Southbury, CT 94.35     94.35            
4 Langstaff, Anne 50 Alpine, CA 84.53             84.53    
5 Baehre, Susan 52 Triangle, VA 83.09       83.09          
6 Tily, Lorrie 50 Locke, NY 82.88     82.88            
7 Weaver, Anne 51 Hummelstown, PA 78.38     78.38            
8 Dasilva ,  Mary  64 Brewerton, NY  70.05         70.05        

Top Veteran Women with 70 points or more are shown.  Click here to see complete standings including all 15 Veteran Women.

Standings  | Race Summaries

bulletBPAC 6 Hour Distance Classic - John Ehntholt (44.49 miles) / Jennifer Roxburgh (32.50 miles)
Shelley Viggiano (tied for 3rd woman with 32.50 miles) reported, "It was a wonderful, blustery day with painful sideways hail at times. ... I can't begin to explain how strong that wind was - stop you dead in your tracks, blow a smaller person off course kind of wind."  Running through an epic day of hail, snow, rain and winds up to 40mph, John Ehntholt (Glens Falls) was the only runner to go out for a 14th lap.  Bruce Riexinger (Lancaster) finished 13 laps for 42.25 miles with less than five minutes left.  Ed Housel (Rochester) finished 13 laps after the 6 hour mark for a pro-rated total of 41.20 miles and first veteran.  Jennifer Roxburgh (Pickering, Ontario) finished ten laps with less than nine minutes left on the clock for the women's win.  Christine Stevens (Newark) finished her tenth lap after 6 hours for a pro-rated 31.63 miles.  Natalie Werner (Portageville) and Shelley Viggiano (Rochester) both stopped at nine laps for 29.25 miles.  Despite the difficult conditions, 40 runners finished 8 laps (26.00 miles) or more.  Click here for Overall Results.  Click here for Individual Splits.
bullet Highland Forest 1, 2, 3 (30 Miles) - Cory West 5:10:33 / Liz Brundige 5:23:23
Heavy overnight rains made for a slow trail with mud even in places that usually have firm footing.  While it wasn't a day for records, the conditions did suit those who relish a good romp through the mud.  Cory West (Horseheads) took the men's overall title ahead of Joel Cisne.  Indicative of the slippery conditions, his 5:17:30 finish was over 27 minutes slower than his second place time in 2010.  Liz Brundige (Ithaca) was the third finisher overall and first woman.  Last year's winner, Ed Housel (Rochester) finished fourth overall and first in the Veteran Men category in 5:36:30.  Tom Nesterick (Watertown) finished fifth overall and first in the Masters Men category in 5:45:01.  Heather Danielson (Rochester) was the second woman to finish (5:45:48).   Click here for complete results.  Click here for 243 photos
bulletFinger Lakes Fifties (50k and 50 mile):  Record fields in both races; several course records were set despite hot day.
50k - Paul Wallace (4:31:08!) / Sheryl Wheeler (5:36:43).  Paul Wallace (Denver, PA) ran conservatively on the first 25k lap and finished with a slight negative split, overtaking Sean Andrish (age 41, Leesburg, VA) and Peter Lawry (Charleston, NH) on the second lap for the win and new men's course record.  Andrish finished second in 4:36:30 for a new Masters Male course record.  Lawry finished a close third overall and second Open Male in 4:38:32.  Sheryl Wheeler (age 48, Rhinebeck) was the top woman overall.  Hannah Haynes (Fairborn, OH) and Leah Lawry (Charlestown, NH) finished tied for second in 5:43:36 closely followed by Mariana Bartonicek (Syracuse) in 5:44:10.  Elizabeth Mainiero (age 50, Southbury, CT) was the first Veteran finisher overall and first Masters Female in 5:56:54.  James Miner (age 62, Dryden) was the Veteran Male winner in 6:44:07.  A total of 108 runners finished the 50k. 
50 mile - Jeff Powers (7:06:02) / Elena Makovskaya (9:11:46!).  Jeff Powers (Wilmington, DE) was the fastest on all three laps, gradually pulling clear despite the well paced run of Chad Denning (New London, NH) who placed second in 7:10:45.  Christopher Bynum (New York City) finished third in 7:52:30, finally pulling away from John Ehntholt (age 44, Glens Fall) in the third lap.  Ehntholt was the first Masters Male finisher in 8:12:03.  Elena Makovskaya (Hackensack, NJ) took the lead from Elizabeth Brundrige (Ithaca) after lap 1 and pulled away to set a new women's course record.  Brundrige finished second woman in 9:26:56.  Heather Danielson (Rochester) was third woman in 9:44:00.  Liz Bondar (age 42, Madison Heights, MI) was the first Masters Female finisher in 11:26:36, closely followed by Susan Baehre (age 52, Triangle, VA), the first Veteran Female in 11:37:41.  A total of 46 finished the 50 mile.
Click here for full results of both races.  Click here for 500+ photos of the races.
bulletGreen Lakes Endurance Runs (50k and 100k):  Tropical storm Irene made for a wet course that got muddier as the day went on.  Despite the slippery course conditions, new overall course records were set in the 100k by Jim Sweeney and Serena Wilcox.  In the 50k, Mary Dasilva also set the 50k age group record for women age 60+.
50k - Ted Nagowski (4:02:53) / Heather Danielson (4:50:22).  Remarkably for the conditions, Ted Nagowski (age 50, Peterborough, ON) and Ed Housel (age 52, Rochester) both threatened Housel's 50-59 age group record (4:00:43) set last year.  Housel finished second overall in 4:05:55.  Joseph Lyman (Cortland) finished third overall in 4:15:04 for first in the 18-39 Open Men's division.  Jason Griffith (Thousand Oaks, CA) was the first Masters with a 4:29:20 finish for 6th overall.  Heather Danielson (Rochester) led all the women home and was first in the 18-39 age group.  Carrie Neveldine (Fayetteville) finished second overall in 5:03:37 and won the 40-49 age group just ahead of Kellie Smirnoff (Jacksonville, FL) who was third woman and second in 40-49 in 5:04:16.  Luana Pesco Koplowitz (Plainville) won the 50+ age group in 6:38:42.  Finishing a close second in the category was Mary Dasilva (age 64, Brewerton).  Her 6:54:32 set the course record for women age 60+.  Click here for 50k results.
100k - Jim Sweeney (8:20:11!) / Serena Wilcox (9:52:01!).  Jim Sweeney (Albany) ran remarkably even spits to pass early leader Daven Oskvig (Amherst) and beat by more than two minutes what many thought was the unbreakable course record set by Brazilian Valmir Nunes in 2008.  Oskvig hung on to finish in 8:39:00, becoming only the third man to run under 9 hours in the GLER 100k.  Serena Wilcox (Cambridge, VT) also took advantage of the cool if wet conditions and set a new women's 100k record for the 12.5k loop course.  David Miller (Ashburn, VA) finished fifth overall in 11:15:07 for the men 50+ age group.  Click here for 100k results.
bulletCan Lake 50 Ultras (50k and 50 miles) - Unseasonably high temperatures, a hot sun and no cloud cover made this a tougher race than usual.  Leg cramps, some severe enough to cause DNFs, were a common experience.  Despite the conditions, the male and female winners of the 50 mile ran the 3rd fastest times ever and a new 50-59 age group record was set.  Results are posted on the race website.  Here are links to those results:
50K Overall - Aidan Cooper (4:27:11) and Daniele Cherniak (4:28:07); 31 finishers
50 Mile Overall - Tim Fisler (6:55:04) and Christine Torres (7:40:23); 70 finishers
bullet16th Annual Mendon Trail Runs (50K) - Daven Oskvig (4:19:11) and Liz Brundige (5:00:19) 
Beautiful cool, sunny day (27 degrees at start, warming up to mid 40's).  49 of 55 finished, eight finished under 5 hours.  Ed Housel ran a fine 4:43:04, just missing Rich Kruse's 50-59 record 4:41:38.   Click here for Results at YellowJacket.  Click here for 590+ photos taken by Tom Perry. 
     

Fleet Feet Sports Rochester - Presenting sponsor of the Runner of the Year award since 2006
 

Hammer Nutrition - Sponsor since 2004

 

Home | 2012 Series Details | 2012 Final Standings | 2012 Series Champions | 2011 Final Standings | 2011 Series Champions | 2010 Final Standings | 2010 Series Champions | 2009 Final Standings | 2009 Runner of Year | 2008 Final Standings | 2008 Runner of Year | 2007 Final Standings | 2007 Runners of Year | 2006 Final Standings | 2006 Runner of Year | 2005 Final Standings | 2005 Runner of Year | 2004 Final Standings | Useful Links

This site was last updated 01/29/13